ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΟΣΙΑΣ
Μενού

8/11/2022 - Παγκύπριος Διαγωνισμός Πληροφορικής BEBRAS

Διαγωνισμός Πληροφορικής BEBRAS 22-23 Για Μαθητές Γυμνασίου

Προκηρύσσεται o 13 ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Πληροφορικής BEBRAS για Μαθητές Γυμνασίου (Α’, Β’ και Γ’ Γυμνασίου), ο οποίος διοργανώνεται από τον Κυπριακό Σύνδεσμο Πληροφορικής (Κυ.Συ.Π, CCS - Cyprus Computer Society) και το Σύνδεσμο Καθηγητών Πληροφορικής (ΣΥ.ΚΑ.Π.). Ο διαγωνισμός διοργανώνεται στα πρότυπα του διεθνούς διαγωνισμού BEBRAS (www.bebras.org) στον οργανισμό του οποίου συμμετέχει ο Κυπριακός Σύνδεσμος Πληροφορικής ως ο επίσημος εκπρόσωπος της Κύπρου.

Στόχοι του διαγωνισμού είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών όπως η επίλυση προβλημάτων (problem solving), η αναλυτική, υπολογιστική και αλγοριθμική σκέψη (analytical, computational & algorithmic thinking), η συνεργασία (collaboration) και ο εντοπισμός ταλαντούχων μαθητών (student talents) της Α’, Β’ και Γ’ τάξης Γυμνασίου οι οποίοι θα μπορούσαν να ασχοληθούν και να συμμετέχουν στις ακαδημίες πληροφορικής και σε άλλους διαγωνισμούς πληροφορικής, τοπικούς και διεθνείς.

Περισσότερες Πληροφορίες