ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΟΣΙΑΣ
Τηλεομοιότυπο: 24653297
Μενού

2/12/2022 - Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργικής Έκφρασης

Θέμα: Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργικής Έκφρασης «Από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης στο άγνωστο –Το αύριο αυτών που επέζησαν» στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μνήμης Ολοκαυτώματος (27η Ιανουαρίου)

Το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, σε συνεργασία με την Πρεσβεία του Ισραήλ στην Κύπρο, προκηρύσσουν Διαγωνισμό Δημιουργικής Έκφρασης. Θεματικό πεδίο του Διαγωνισμού αποτελούν οι προσωπικές και συλλογικές ιστορίες επώνυμων και ανώνυμων θυμάτων του Ολοκαυτώματος και η ζωή τους μετά τα στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Οι συμμετοχές πρέπει απαραιτήτως να περιλαμβάνουν τα δύο πιο κάτω μέρη:

Α. Μαθητική δημιουργία, σε μία από τις πιο κάτω μορφές:

i. γραπτή λογοτεχνική μορφή (π.χ. ποίημα, παραμύθι, διήγημα, ημερολόγιο)

ii. παραστατική μορφή (π.χ. βίντεο, εικαστικό έργο, θεατρική σκηνή, χορογραφία, μουσική σύνθεση)

iii. συνδυασμός των πιο πάνω.

Β. Συνοδευτικό κείμενο, στο οποίο να καταγράφονται:

i. Ανασκόπηση των πρωτογενών ή/και δευτερογενών πηγών, γραπτών ή/και άλλης μορφής (π.χ. φωτογραφίες, πίνακες, λογοτεχνικά έργα, ταινίες) που μελέτησαν οι μαθητές/τριες και προηγήθηκε της μαθητικής δημιουργίας

ii. η συγκεκριμένη πηγή έμπνευσης

iii. ποια μορφή τέχνης επιλέγηκε, γιατί και με ποιο σκοπό/στόχο
και iv. η μέθοδος και η πορεία εργασίας.